Föreningens arkiv byggs ut

Addebodasamlingen (Ekman)

Föreningens arkiv, de s.k. ”Bergman Olson-Almska samlingarna”, förvaras sedan 45 år tillbaka på Stockholms stadsarkiv. Förutom några smärre tillägg på 90-talet, har inga ändringar gjorts på 45 år. Det är nu dags att bygga ut arkivet, med något av alla de arkivhandlingar som fortfarande finns bevarade.

Som ett första steg kan nu delar av den s.k. Addebodasamlingen snart komplettera samlingarna, genom familjen Ekman (släktgren 732). Samlingen består av ungefär 30 hyllcentimeter handlingar, varav merparten är brev. De äldsta breven i samlingen är från 1850-talet, och består av brev som Gustaf Bergman tagit emot från några av sina syskon.

Arkivet är nu uppordnat och insorterat i 5 st arkivlådor (bilden). Meningen är att dessa snart skall kunna installeras på stadsarkivet.

Det här inlägget postades i Övrigt. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *