Kalix – Waldemarsudde

”Släktkrönikan” om Johan Bergman-Olson och hans familj utkom 2008. Det är en 400 sidors bok som är en utvidgning och omarbetning av Gunnar Bergmans ”Med kursläde Kalix – Waldemarsudde” från år 1959. Dessutom finns nyskrivna uppsatser om barnen Johan-August, Carl-Henrik, Henrika gift Alm, Wilhelm, Gustaf samt några korta notiser även om Emiloch Paul. Titeln är helt enkelt ”Kalix – Waldemarsudde”. Huvudförfattare och redaktör är föreningens ordförande Magnus Cedergren och medförfattare är fränderna Johan Bergman, Hans Frykman, Birgitta Odén, framlidne Birgitta Sandblad samt Kalixkännaren Everth Johansson.

Boken är upptagen som föreningens ”Meddelande nr 12”, 2008. Den är resultat av ett ideellt arbete av författarna och är tryckt i limmat pocketformat. Vår förhoppning är att den nya boken kommer att finnas i varje släktings bibliotek. Den förra ”Kurslädesboken-” är ju slutsåld och trycks ej igen.

Beställning
Som övriga produkter beställs nu boken via föreningens e-shop. Den kostar 180 kr samt porto. Du beställer boken där, samt betalar in det totalbelopp som där angives på föreningens plusgiro 175210-4. Boken levereras efter beställning.

Föreningens e-shop

Läs mer om boken

Det här inlägget postades i Litteratur och har märkts med etiketterna , , . Bokmärk permalänken.

Ett svar på Kalix – Waldemarsudde

  1. Thorwald Nybom skriver:

    Roligt att boken har kommit ut på nytt – och nu lite modernare. Bra!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *