Arkivjobbet går in i sitt slutskede

1,7 hyllmeter arkivalier

Styrelsen och ordförande har jobbat mycket intensivt med att samla ihop material, för att komplettera föreningens arkiv på Stockholms stadsarkiv. Det ser ut att bli 1,7 nya hyllmeter den här gången. Detta kommer att placeras på stadsarkivet under någon av de närmaste månaderna. Detta är ett tillskott till de ca 2,5 hyllmeter som sedan tidigare finns på stadsarkivet.

Bland arkivalierna märks omfattande donationer från släktgren 73 – Addebodasamlingen (Ekman) samt mycket värdefulla donationer från släktgrenen Karin. I dessa donationer och hos föreningen sedan tidigare finns bl.a. en hel del fotografier – främst porträtt, men också historiska miljöbilder från Kalix älvdal – som närmast är unika.

Vidare placeras nu en viss del av föreningens egna papper i stadsarkivet.

Det här inlägget postades i Övrigt. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *